Portrait of Mr. Ker Sin Tze, former Member of Parliament for Aljunied GRC

 

Title
Portrait of Mr. Ker Sin Tze, former Member of Parliament for Aljunied GRC
Description
This is a head-and-shoulder portrait of Dr. Ker Sin Tze (柯新治), Member of Parliament for Aljunied GRC from 1991 to 2001. He was Minister of State (designate) (Sep-Dec 1991) and later Minister of State for Education (Jan 1992) and Information and the Arts (Jan 1992-Aug 1994). He joined Liang Court in 1980 and later became the Managing Director (1991). He was Chairman of Superior Metal Printing Limited (1990-1992, Sep 1994-1995); Deputy Chairman of the Chinese Development Assistance Council (Sep 1994-2000); Chairman of the Aljunied Town Council (Feb 1995) and the Government Parliamentary Committees for Home Affairs and Law (Aug 1995-1996); and Director of the Singapore Trade Office in Taipei (2002-2004). Title devised by Library staff.
Source
Taken from book Xinghua Primary School : 65 years & moving on, 1930-1995, page 2